Jdi na obsah Jdi na menu
 


Den otevřených dveří na Čáslavské letecké základně

21. 5. 2007
Den otevřených dveří na Čáslavské letecké základně

Letos základna oslaví výročí 50 ti let zahájení provozu a tak program této jinak každoroční akce na Čáslavském vojenském letišti bude obzvláště bohatý. Letecký den se bude konat 26. května 2007 v době od 08.00 do 17.00 hod.

Po uvitacím projevu a následném koncertu posádkové hudby z Hradce shlédneme vystoupení mažoretek, které nemohou při takovéto akci v Čáslavi chybět. Hned poté nad základnou přelétne letka bojových letadel a zazáří ohňostroj a pak už budou mít malí i velcí návštěvníci dostatek času na prohlídku nejen samotných letadel ale i pozemní obslužné techniky a to tak zblízka, jak je to jen možné.

Vzhledem k tomu, že je přislíbena mimo jiné i účast zahraničních letounů F-16 Belgie, F-4 SRN, Harrier UK, JAS 39 Gripen SWE a MiG 29 ze Slovenska (kam přešla část těchto technologicky vynikajících letounů z původní armády ČSR, zatímco naše republika je - podle mnohých názorů poněkud nešťastně - vyměnila s Polskem za vrtulníky W-3A Sokol, přesněji to bylo 10 MiG 29 za 11 vrtulníků Sokol v roce 1995), a dále se připravují letové ukázky JAS 39 Gripen CAF, L-159 ALCA, Mi 24, W 3 A Sokol a Mi 17, máme se na co těšit.

Bohatý program bude pokračovat ukázkami bojového stylu "Musado", zásahem záchranného sboru letiště a uvidíte i přistání výsadkářů. Se svou prací, která je většinu času skryta diskrétně v pozadí, ale možná o to více je pro chod letiště důležitá se pochlubí i čtyřnozí a opeření "zaměstnanci" základny - uvidíte v činosti sokolníky a kynology s jejich svěřenci.

Nebudou chybět ani tradiční vyhlídkové lety, skupinové lety sportovních letounů, můžete obdivovat umění sportovních pilotů při letecké akrobacii a také program a soutěže pro děti. Hlavní letové ukázky jsou plánovány na dobu od 12-ti do 15-ti hodin.

I zázemí akce, která by měla být největší, jakou kdy základna organizovala, by mělo být dobře zajištěno. V Chotusicích pro Vás budou připravena tři parkoviště, kde nalezne místo k parkování na pět tisíc vozidel a dále kyvadlová doprava mezi vlakovým nádražím a základnou. (Po příjezdu do Čáslavi vlakem musíte přejít na toto takzvané "malé" nádraží odkud normálně jezdí motoráček Čáslav- Třemošnice po přechodové lávce, které si nemůžete nevšimnout.) Tato doprava je zdarma a vlaky jezdí od osmi hodin dopoledne každou půlhodinu.

Na samotné letiště se dostanete jak hlavní branou v obci Chotusice, tak i novou bránou, takže z Čáslavi můžete dojít na letiště i pěšky silnicí od čáslavského hřbitova kolem podniku UNIKOM a.s. - AGRO. Vstup na celý letecký den je rovněž zdarma. Automobilem můžete do Chotusic přijet směrem od Čáslavi, od Vrdů, od Žehušic a také od Nových Dvorů.

Den otevřených dveří se koná 26.5.2007 a začíná v 8:00. Konec celé akce je plánován v 17:00 hodin večer.
zdroj://www.caslavsko.net
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

čáslav

hanka,25. 5. 2007 7:22

zítra letim s rodinkou do čáslavi,/25.5.07/ moc se těšíme.přijedte taky, všichni, mají krásný program a sluníčko bude.hanka Praha