Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pokus o maratonský rekord na palubě letadla

18. 5. 2007
Pokus o maratonský rekord na palubě letadla

Berounský vytrvalec Mirek Hasal se dnes při letu z Prahy do kubánského letoviska Varadero pokusí o zdolání maratonské trati ve výšce 10000-11600 metrů, v závislosti na povolené letové hladině. Mirek bude kroužit na prázdné palubě Airbusu A310 aerolinek ČSA na okruhu dlouhém 60m a 89cm.

Na svou "trať" vyrazí přibližně hodinu a půl po startu, tedy zhruba nad Londýnem a skončit by měl někde uprostřed Atlantiku. Během maratonu několikrát otočí směr, aby se mu při zdolávání maratonské zdi netočila hlava více než je obvyklé.

"Věřím, že pod 5:00 to dám, 4:30 bude dobrý čas, a atak na 4 hodiny radši ani nevyslovuji nahlas. V tom nižším tlaku nevím, co to se mnou udělá," řekl Mirek Hasal před odletem.

Na jeho pokus, který bude probíhat při běžném přesunu prázdného letadla českých aerolinek na Kubu, bude dohlížet doktorka a připraveny budou i dvě kyslíkové lahve pro případ nevolnosti.

Mirek má díky svému zaměstnání v ČSA za sebou několik maratonů v turisticky zajímavých destinacích, včetně New Yorku a Dubaje.

Na svůj dlouho plánovaný počin se připravoval stylově - v pražském hangáru nakroužil tři půlmaratony a celkem naběhal v netypickém tréninkovém prostředí 157 km. Do vlasti se vrací stejným letadlem v sobotu v poledne.

V letošním roce utvořila světový rekord v maratonu v nejvyšší nadmořské výšce americká kosmonautka Sunita Williamsová, která zdolala "Boston" připoutána na běžecký pás na orbitální stanici. Ta však nemusela čelit gravitaci, dá-li se tedy vůbec hovořit o výhodě.

Radek Narovec