Jdi na obsah Jdi na menu
 


Red Bull Air Race 2010

27. 3. 2010

Red Bull Air Race 2010

Obrazek

Značka jeho letadla v překladu znamená „na hraně“. Je to výmluvné. Následující dva dny se totiž bude Martin Šonka pohybovat na hraně neustále. Dvaatřicetiletý pilot se jako první Čech představí v ostrém závodě Red Bull Air Race, nejrychlejším motoristickém sportu světa. Nová sezona startuje v pátek v Abú Zabí.

„Hlavně nechci být poslední,“ říká špičkový akrobatický pilot. „Být na bedně ale není mojí ambicí, musím se nejdřív rozkoukat.“ Vezměte rychlost 370 km/h, přetížení 12 G, extrémně nízkou výšku nad hladinou moře, přidejte vysoké teploty a silný vítr a máte hrubou představu o tom, co na Šonku nad Perským zálivem čeká.

Závod pro zkušené piloty

Nová sezona Air Race startuje ve Spojených arabských emirátech už pošesté. Trať na břehu Rudého moře je sestavena z osmi bran, měří 5,6 kilometru, letadla se na ní pohybují průměrnou rychlostí 295 km/h a průměrný soutěžní let trvá 1 minutu a 8 vteřin. Vzhledem k vysokým teplotám a proměnlivému větru patří závod v Abú Zabí k nejnáročnějším v sezoně.
První adrenalinový zážitek mezi nafukovacími pylony má už za sebou – a nevedl si špatně. V prvním ze čtyř měřených tréninků měl dokonce mezi patnácti piloty desátý nejlepší čas. „To jsem nečekal, počítal jsem spíš s posledním místem. Ale to hlavní teprve přijde,“ upozorňuje.

Dnes v Abú Zabí odstartují kvalifikační lety, ze kterých přímo do hlavního závodu postoupí deset pilotů, a o zbylá dvě místa se pětice nejhorších utká zítra ráno. Z dvanácti letadel se pak postupně vyřazují čtyři nejhorší, až ve finále zbyde kvarteto nejlepších.


Cíl je zdánlivě prostý: proletět co nejrychleji vytyčenou trať a přitom netrefit pylon nebo nepřekročit povolený úhel náletu do brány. Jinak čeká pilota penalizace.

První závod bude ze záznamu

Česká televize, která vlastní vysílací práva, odvysílá první závod ze záznamu. Hodinový sestřih i se spolukomentářem Martina Šonky uvidíte na ČT 4 4. dubna ve 13.40. O tom, zda další závody budou vysílány přímým přenosem, ještě není rozhodnuto.

Žádnému nováčkovi se ještě nikdy nepodařilo v první sezoně vyhrát. Upřímně, pokud by to Šonka v Abú Zabí dokázal hned napoprvé, byl by to zázrak. Jako by český sprinter porazil Usaina Bolta. A to má přitom letadlo, se kterým Američan Mike Mangold v roce 2007 celý šampionát vyhrál.

Letadlo se slavnou minulostí
„Je to slavné letadlo, jenže zatímco ostatní týmy neustále pracují na aerodynamice a odlehčení, na tom mém letadle se toho za poslední tři roky bohužel moc nezměnilo,“ připomíná Šonka.

Akrobatický pilot Martin Šonka vystoupil 15. března v Praze na tiskové konferenci k nadcházející sezoně Red Bull Air Race World Championship 2010.

Speciál Edge 540, který v závodech poznáte podle barevné kombinace české trikolory, koupil Šonka v lednu, ale poprvé se za knipl posadil teprve před dvěma týdny. A před přejezdem do Abú Zabí stihl vzlétnou pouze sedmkrát. „Vypadá to, že je to málo, ale víc než dva až tři lety denně není možné zvládnout,“ vysvětluje.

Osm závodů na pěti kontinentech

26.-27. března: Abú Zabí (SAE)

17.-18. dubna: Pert (Austrálie)

8.-9. května: Rio de Janeiro (Brazílie)

5.-6. června: Windsor (Kanada)

19.-20. června: New York (USA)

7.-8. července: Lausitz (Německo)

19.-20. srpna: Budapešť (Maďarsko)

4.-5. září: Lisabon (Portugalsko)

Zatímco piloti ve formuli 1 testují své vozy celou zimu, Šonka musel přípravu nahustit do několika dní. Ale nestěžuje si. S letadlem se sžil nadmíru dobře. „Je to super éro. Reaguje neskutečně rychle a to, jakým způsobem se zakousne do vzduchu, je skvělé. Měl jsem z toho vážně radost,“ říká.

Radost mu kazí jen téměř čtyřicetistupňová vedra, kvůli kterým se jeho letadlu přehřívá motor. „Motory jsou totiž nastavené na maximální výkon a otáčky. Ale řešíme to tady všichni, létat s tím jde,“ mávne jen rukou Šonka.

Ostatně musí si zvyknout. Dnes už na chyby nebude prostor. Jde do tuhého.

Převzato z sportreport.lidovky.cz