Jdi na obsah Jdi na menu
 


SCHENGEN - aktuální informace po jednání 14. 1. 2008

27. 1. 2008
V pondělí 14. 1. 2008 se uskutečnilo jednání na Ministerstvu dopravy stran problematiky sportovního a rekreačního létání v rámci Schengenského prostoru. Jednání se zúčastnili zástupci MD, AČR, ÚCL, ŘLP, AeČR a LAA ČR. Tomuto předcházelo jednání s Ministerstvem vnitra minulý týden.
Z jednání vyplynulo, že úpravu pravidel oproti stávajícímu znění nelze uskutečnit dříve než od dubna 2008. Potvrdili jsme, že po zavedení nových pravidel se bude moci vzlétat k letu v rámci Schengenského prostoru i od jinud než z „mezinárodního letiště“ a také tam z prostoru přiletět (i stávající „vnitrostátní“ letiště, plochy SLZ, startoviště PK a ZK).
Vzhledem k současným mezinárodním pravidlům (ICAO) pro podání letového plánu a požadavkům AČR stran jejich úkolů vyplývajících z ochrany našeho státu je v této chvíli stále podmínkou podání FLP pro let za geografické hranice státu.
Předmětem dalších jednání bude otázka snahy o zjednodušení v podávání FLP na let do sousedních zemí v provozu nemotorových letadel (padákových a závěsných kluzáků).

Jiří Koubík