Jdi na obsah Jdi na menu
 


Září ve Fotosoutěži Pilota LAA ČR – nadílka pokračuje!

18. 11. 2008
Září ve Fotosoutěži Pilota LAA ČR – nadílka pokračuje!

Září vystřídal říjen a to znamená, že máme za sebou již druhý měsíc Fotosoutěže Pilota LAA ČR. Co druhý měsíc soutěže, která běží na adrese fotosoutez.laacr.cz (a můžete se na ní dostat i kliknutím na odkaz Fotosoutěž v pravém sloupci tohoto webu), přinesl? Především další nadílku úžasných fotografií z leteckého prostředí ve všech jeho podobách, další přírůstek přihlášených soutěžících, zvýšení stability systému a také některé ostřejší diskuse, naštěstí jen o způsobu soutěžení a kvalitě fotografií. Samozřejmě i další výherce uživatelské části soutěže, kteří brzy obdrží poštou zásilku s drobným dárkem od partnera soutěže, společnosti Aviatik s.r.o. Ale vezměme to popořadě.

Během října přihlásili uživatelé do soutěže téměř 300 fotografií (celkem už jich je v soutěži pře 800!). To je oproti prvnímu měsíci méně, ale je to pochopitelné. Prázdná portfolia bylo potřeba naplnit, soutěžící v srpnu vyprázdnili své archivy a teď začíná fáze ladění finální soutěžní dvanáctky fotografií. Přibylo nám také dalších 40 soutěžících. I ty v soutěži vítáme a doufáme, že přibudou ještě další.

Ve druhé polovině září se také podařilo programátorům webu Fotosoutěže ze společnosti Amenit s.r.o. přijít na příčiny nestability systému. Nyní se zdá, že web funguje konečně korektně. Pokud byste ale přišli na nějaký problém, nebo měli námět na vylepšení webu, nebo na nějaké rozšíření jeho možností, napište to do diskuse „Funkčnost webu“ nebo pošlete připomínku na e-mailovou adresu: support@amenit.cz.

V diskusích k jednotlivým fotografiím jsme také zaznamenali některé ostřejší výměny názorů. Musím upřímně říct, že jsem rád. Fotografie jsou artikl, na který může mít každý jedinec jiný názor. A tak to je i v naší soutěži – nejsou zde výjimkou fotografie, které získají od jednoho hodnotitele 2 body a od druhého bodů 10. Pokud hodnotitel kromě bodů přidá i komentář, kladný nebo kritický, kterým zdůvodní, proč se rozhodl bodovat právě tak, je to jen a jen přínosem. Pro všechny – pro autora, pro publikum ale i pro autora komentáře samotného. V jednom diskusním příspěvku jsem napsal něco ve smyslu, že umět napsat kritický komentář je důležité, a umět ho přijmout je užitečné, i kdyby s ním člověk neměl souhlasit. Principem diskusí je nejen ohodnotit se navzájem, ale také sdělit a nechat si sdělit, co by zde mělo být k vidění, získat podněty ke zlepšení, tipy, motivaci, nápady.
Proběhly také diskuse, zda to či ono patří do soutěže, či nikoliv. Zde neplatí žádné omezení. Přihlašovat můžete jakékoliv fotky, i ty, o kterých víte, že nemají šanci uspět v konečném hodnocení. Fotosoutěž není jen o vítězství. Je také jakousi fotogalerií, kde je jakýkoliv snímek z leteckého prostředí vítán. Je dobře, že účastníci soutěže zatím dokazují, že letecký národ je národem kultivovaným a zatím jsme nemuseli řešit žádné etické prohřešky. Díky!

Fotosoutěž tedy žije vlastním životem. Odborná porota zatím do dění příliš nezasahuje, ale buďte se jisti, že fotografie průběžně sleduje. Nebylo by dobré uživatelskou část soutěže příliš ovlivňovat vlastními názory, hlavní úloha poroty přijde až po ukončení celého ročníku, kdy bude muset během relativně krátké doby prohlédnout všechna portfolia a jednotlivé fotografie a shodnout se na vítězích.
Za sebe ale musím říct, že mi trochu chybí odraz aktuálního dění. Třeba fotografie, které na nějaké akci vzniknou a ještě ten samý den „visí“ na webu fotosoutěže s popiskou „Dnes tam a tam.“ Také jsem až na několik náznaků nezaznamenal uceleně zpracované fotografické téma prezentované v jednom portfoliu. I tyto poslední dvě věty vám mohou být další inspirací.

Na další fotografie a příjemné chvíle strávené s vámi na webu Fotosoutěže Pilota LAA ČR (fotosoutez.laacr.cz) se těší

Miroslav Oros

Výsledky uživatelské části Fotosoutěže Pilota LAA ČR - září 2008

1. místo
Pavel Svozil, Když si přivstanem...

2. místo
Marcela Salášková, Zas jeden západ a romantika

3. místo
Tomáš Vojtek, ALCA